Skip links

Excimer Lazer

Göz Hastalıkları (Ameliyat)

Excimer Lazer

Excimer Lazer

Lazer ile göz tedavilerinin büyük bölümü Excimer Lazer cihazı ile yapılmaktadır. Miyop, astigmat ve hipermetrop tedavisinde uygulanan bir yöntemdir. Bu cerrahi müdahalede Excimer Lazer cihazı kullanılarak kornea tabakası yeniden şekillendirilir ve hastanın net görüşü sağlanır. Halk arasında, “göz lazer ameliyatı”, “göz çizdirme” olarak da adlandırılır.

EN SIK KULLANILAN YÖNTEMLER NELERDİR?

Lasik ve Prk yöntemi en sık uygulanan yöntemlerdir. Lasik yönteminde Korneanın üst yüzeyinde ince bir tabaka kesilir, kapak şeklinde kaldırılır ve altta kalan kornea yüzeyine Excimer lazer uygulanarak gözdeki kırma kusuru (Miyop,Hipermetrop, Astigmat) düzeltilir. Prk yönteminde flep kaldırmadan korneanın en üst hücre zarı olan epitel tabakasının ilaçla kaldırılarak uzaklaştırılmasından sonra lazerin uygulanmasıdır. Bu yöntemler damla anestezisi ile yapılır ve ağrılı değildir. Bu ameliyatlarda iğne yapılmaz ve dikiş atılmaz. Bir diğer yöntemde Lasek yöntemidir. Lasek ameliyatında epitel tabakasının alkol yardımı ile bir flep gibi kaldırılması ve altındaki yüzeye lazer uygulandıktan sonra tekrar yerine yayılmasıdır.

LAZER TEDAVİSİ KİMLERE UYGULANIR?

18 yaşından büyük olanlar ve son 1 yılda gözlük numaraları 0.50 dioptriden fazla değişmemiş olanlar, -9.0 dioptriye kadar miyop olanlar ve 5 numaraya kadar hipermetrop ve astigmatı olanlar, Kornea kalınlığı yeterli olanlar, şeker romatizma gibi sistemik hastalığı bulunmayanlar, gözlerinde başka herhangi bir hastalık (keratokonus, katarakt, glokom vb.) bulunmayanlara uygulanabilir. Excimer lazer tedavisinde önemli olan ameliyat öncesi muayenede gözün ameliyata uygun olup olmadığına karar vermektir. Bu yüzden ameliyat öncesi yapılan muayene ve tetkikler önemlidir. Muayenede hastanın göz numaraları belirlenir ,kornea kalınlıkları ölçülür kornea haritası çıkartılır ve kapsamlı bir göz muayenesi yapılır. Göz tansiyonu ölçülür, göz yaşı testi yapılır göz bebeği genişletilerek biyomikroskobik muayene ile ön segment ve retina tabakası kontrol edilir. Bu muayeneler sonucunda herhangi bir patolojik bulguya rastlanılmaz ise ameliyat kararı alınır.

Hemen Randevu Oluştur

Randevu ve Bilgi Hattı

0282 261 93 61