Haber

 

 

Bizde ameliyatlar böyle gülerek eğlenerek...Dünyalar tatlısı minik kahramanımız Mercan ve ailesine olgungöz ailesi olarak bir kez daha geçmiş olsun diyoruz..

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr Özcan Gökdemir

____________________ ____________________

ADENOVIRAL GÖZ ENFEKSİYONU NEDİR?

                             Adenoviral Göz Enfeksiyonu nedir?


                Adenovirüs, göz ve solunum sistemini etkileyebilen bir virüs grubuna verilen addır.
  Adenoviral keratokonjonktivit konjonktiva ve korneanın iltihabı ile seyreden son derece bulaşıcı bir göz     rahatsızlığıdır. Konjonktiva iltihaplarında en sık rastlanan klinik bulgu; Konjonktival kanlanma artışıdır.    Sekresyonlar, dilate kan damarlarından sızan sıvılardır ve konjonktival enflamasyonlarda en sık karşılaşılan     bulgulardandır. Lenfadenopati (lenf bezi şişmesi) de adenoviral enfeksiyonların bir bulgusu olup, genelde kulak önü   bölgede oluşmaktadır. 

 

    Adenoviral Keratokonjonktivit: İki farklı klinik tablo ile karakterizedir. Her ikisi de iki hafta boyunca çok bulaşıcıdır   ve epidemiler yapabilir. Hasta ani başlayan sulanma, kızarıklık, ışığa duyarlılık gibi şikayetlerle başvurur. %60’ında   her iki göz birden etkilenmiştir. Muayenede kapak ödemi, kulak önü lenf bezi şişliği, subkonjonktival hemoraji ve   kemozis görülebilir. Keratit (korneanın iltihabı) gelişmişse, korneada diffüz punktat subepitelyal beyaz odaklar   şeklinde görülür. Bu odakların adenoviruse karşı oluşan immünolojik reaksiyona bağlı oluştuğu düşünülmektedir.   Çok ağır bir tablo ile seyreden adenoviral enfeksiyonlarda tedavi bazen 3 hafta bazı vakalarda ise 3 aya kadar   uzamaktadır. Adenoviral keratokonjoktivitte tedavi için ülkemizde bir ilaç bulunmamaktadır. Hazırlanan İnterferon   tedavisi ile hastalık çok kısa sürelerde iyileşmektedir. 

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Burak Yanar ,  Göz Hastalıkları Uzmanı  Op.Dr Erol Olgun

Tüm Sorularınız İçin 0 (282) 261 93 61